Studio Perspektiv, s.r.o.

Trask solutions

Popis projektu

CZ
Snídaně je základem dne. A zdravé komunity.

Bohatá firemní kultura Trasku promluvila do mnoha důležitých rozhodnutí v průběhu projektu. Nikde se ale síla tradice a společenství neozvala s takovou razancí, jako při diskuzích o uspořádání prostoru. Konferenční sál a komunitní obývák o ploše několika čtyřpokojových bytů dává najevo, že Trask si svých zaměstnanců náležitě váží.

Studio Perspektiv ve spolupráci s českými designery z Gravelli připravilo důstojné dějiště oblíbených firemních snídaní, šestimetrový bar z betonu a železa. Nezapomnělo se ani na návštěvy. Hned u vstupu příchozí čeká ochutnávka práce s prostorem a přehlídka materiálů. Překližka, trapézový plech a drátosklo na stěnách se dramaticky a živelně rozpínají. Impozantní recepční pult z prosvětleného betonu LiCrete, šitý na míru potřebám recepčních, nenechá nikoho chladným.

Složité problémy se lépe řeší na houpačce.

Zálivy pracovních stolů se poddávají organickému tvaru budovy, navzájem jsou odděleny tabulemi na nápady. Nikdo nepracuje v izolaci. Chodba je prázdný pojem, každý intuitivně cítí, kudy se vydat. Mezi pracovními hnízdy autoři vložili místa k odpočinku, studovnu s odbornou knihovnou, focus room pro soustředěnou práci. Chcete se trochu pohoupat a probrat při tom projekt? Můžete. Zacvičit si jako na základce? Koza, švédská bedna a ribstole jsou Vám k dispozici. Jdete do práce s dítětem? Dětský koutek je za rohem.

Klasické zdi jsou minulostí. Většina zasedacích místnosti je ze dvou stran ohraničena vysokými, na míru vyráběnými skříněmi a uzavřena tabulkami drátoskla v černé mříži. Skříňové stěny dělí prostor, schovávají sloupy, slouží jako sklady - přímo tam, kde jsou zrovna potřeba. Spolupráce se ale neděje jenom za dveřmi zasedaček. Zásadní rozhodnutí se často rodí na nepravděpodobných místech. Proto nechybí vysoký stůl v březovém hájku, game room a prostory pro mítinky v ocelových kontejnerech.

„Ve spolupráci se svými zaměstnanci jsme vytvořili unikátní prostory, za které by se nemusely stydět ani firmy jako Google či Microsoft. Navíc mají lidé u nás k dispozici tělocvičnu, sprchy, garáž na kola a na střeše zahrady s nádherným výhledem na Pražský hrad,“ dodává Tomáš Svoboda, výkonný ředitel a partner společnosti Trask solutions. Celková investice do kanceláří vyšla na několik desítek milionů korun.

Nepište na sádrokarton!

Interier Trasku je výsledkem vzácné symbiozy designu, odvahy a posedlosti detailem. Vše je přiznané, nic není lež. Prostoru vévodí surové a ryzí materiály - březová překližka, velkoformátový plech, beton, sklo. Výzvou pro autory bylo uhlídat kvalitu dělicích konstrukcí z přiznaného sádrokartonu. Bylo komplikované dělníkům vysvětlit, že na povrch příčky nemůžou kreslit a psát. Stěny zdobí práce nadějných českých malířů a grafiků. Grafické řešení je dotažené do posledního piktogramu. I na zdánlivých maličkostech, jako je výběr květin, je patrné úsilí a péče. Základním kamenem udržitelnosti je totiž kvalita.


EN
Good breakfast is everything

Trask's rich company culture directly influenced many important decisions in the course of the project. The power of tradition and community is clearly visible in the arrangement of lounges and common spaces. Both the colorful conference area and the main community "living room" spanning over several hundred square meters prove that Trask takes good care of its employees.

Together with Gravelli - a luxury concrete products manufactory, Studio Perspektiv prepared a literally solid ground for company breakfasts, a six meter long bar made of steel and concrete. With all dear guests in mind, the entrance area doesn't fall behind either. It provides a little sneak peek of the spatial arrangement and the juxtaposition of raw plywood, corrugated sheets and wireglass on individual walls. The massive reception desk, made of translucent LiCrete(C), will not leave you indifferent.

It is easier to go through the difficult stuff on a swing

Separated only by whiteboards, the bays of work desks follow the organic shape of the building. No one is isolated. Everyone is able to find their way even though there are no corridors. In between work bays the authors scaterred a study room with a library, lounge nests to relax and chill, a focus room for tasks demanding extra concentration. Would you like to swing a bit and go through the project with your coworker? Sure you can. Or would you rather get a stretch and remind yourself of the elementary school? Old PE equipment is at your service. Do you have to bring your child with you? Yup, there's a children's corner (with swings included).

Old fashioned walls are... well, old fashioned. Meeting rooms are defined by high, custom made cabinets and separated from the common space by wireglass panels encased in a robust anthracite grid. Cabinet walls define individual spaces, hide columns and serve as storage space - always exactly where you need them to be. Collaboration doesn't happen solely behind the closed doors of meeting rooms. The fundamental decisions are often made in improbable places. That's why there's a birch grove with a round high desk in it, a fully equipped game room and dedicated gym (that's called Beach for some reason - could it be because of the sweat?).

Don't draw on the plasterboard

Trask's office interior is the result of the rare symbiosis of design, courage and obsession with detail. Everything is natural, nothing is a lie. The area is dominated by raw and genuine materials - birch plywood, large format sheet metal, concrete, glass and wireglass. Since the raw plasterboard is used as a decorative surface, one of the less expected challenges for the authors was to assure its quality. It was complicated to explain to the workers that they can not draw and write on the gypsum panels. The walls are decorated by paintings of emerging Czech painters and graphic artists. Every single pictogram was carefully considered. Every last flower has it's place and meaning. Because in many cases, quality seems to be the cornerstone of sustainability.