NáOrganicky působící bungalov se Organicky působící bungalov se sedlovou střechou


NáOrganicky působící bungalov se Organicky působící bungalov se sedlovou střechou

Master Design s.r.o.

Zpět k profilu

O projektu

Fotogalerie

Autoři projektu

3 616

O projektu

Přízemní rodinný dům se sedlovou střechou, který díky použitým materiálům perfektně zapadá do svého okolí. Charakteristiky Navrženo: 2016 Dispozice: 5+kk Podlahová plocha: 253 m2 Zastavěná plocha: 363 m2 Zadání Přáním klientů byl dům ve spojení se zahradou s důrazem na jeho prosvětlení a jednoduchý přímý pohyb v domě. Důraz byl kladen jak na bezbariérovost, tak i na nízkou údržbu. Informace o pozemku Novostavba rodinného domu v Těptíně je umístěna na dvou spojených parcelách mimo vesnický intravilán, v blízkosti lesa, na samotě, v ulici Točité. Pozemek se asi ve třetině parcely lomí a poměrně prudce se svažuje k severu, kde jej lehké oplocení dělí od obory. Charakter samoty doplňují náletové keře a skupinky vzrostlých stromů, zejména bříz.

Těptín se nachází na úpatí pohoří Skalsko a zdejší parcely se vyskytují na přímé hranici mezi údolím a úpatím. Jde o klidnou lokalitu, odtrženou od ruchu měst, tvořenou nepravidelně rozmístěnými samotami, lesy a loukami. Introvertní a klidný dojem doplňuje pomalu se vinoucí ulice končící posledním domem – sousedem. Přístup na pozemek je plánován z mírného vybočení u konce ulice, které využívá i sousední dům. Omezením je zde zejména severní orientace pozemku.

Řešení Forma domu je řešena zejména v návaznosti na programové požadavky provozu domácnosti. Dům je navržen coby jednopodlažní, a to se čtyřmi funkčními celky. První představuje pobytová část s kuchyní a obývacím pokojem, kde je pozornost věnována zejména zisku slunečního svitu a vytvoření soukromí. Druhý segment zastupuje zázemí, kde je kladen důraz na zajištění úložné kapacity. Ve třetí části (vstupní = s garážovým stáním a komfortní halou) je usilováno o jednoduchý přístup a vstup.

Ložnicová sekce (intimní a introvertní) je koncipována diametrálně – přibližuje se co nejvíce samotné přírodě a klidu (představuje závěr dispozice domu).   Požadavky na výhled, orientaci pokojů a potřebu soukromí se projevují v samotné dispoziční deklaraci a v ústřední křížové kompozici. Vznikají tak čtyři základní cípy. Výsledkem je jednoduchý pohyb uvnitř domu, přehledné uspořádání a dodržení elementární zónace (zábava, klid, provoz.

).   Jisté vypreparování ložnicové části je podpořeno i samotnou lokací domu a specifickým terénním zlomem. Dům se v této partii vysmekává z gravitačního sevření a pomyslně levituje. Provozně se jedná o bytovou jednotku charakteru 5+kk (s rodičovskou ložnicí, dětským pokojem, hostovskou místností a obývacím pokojem spojeným s kuchyní).

Upřednostněný křížový pohyb pak jednoduše odděluje špinavé, čisté, klidné a pobytové prostory. Filosofie domu Jednopodlažní rodinný dům na bázi křížové receptury je zastřešen sedlovou střešní konstrukcí, což vychází jednak z požadavků územního plánu a jednak z myšlenky obyčejného, klidného a pevného domu. Velkorysost takového řešení se však dramaticky projevuje v obývacím pokoji, kde odhalení krovu dodává danému prostoru vzdušnost a reprezentativnost. Sklonu takové střechy je využito i pro stínění jednotlivých teras. Společenské rameno stavby odděluje „veřejnou“ část zahrady od soukromé.Na každé z nich je umístěna krytá terasa. Na severní (hlavní pobytové) je navíc umístěno i wellness v podobě vířivé vany a bazénu, který kopíruje směr vyrůstání ložnicové části. Jižní terasa je zamýšlena jako vstupní i pobytová. Na opačném konci tohoto ramena je umístěno veškeré zázemí. Je to dáno způsobem, jakým druhé (kolmé) rameno domu dělí zahradu na pobytovou a hospodářskou část.Jedinou výjimkou je pokoj pro hosty, který díky svému umístění zajišťuje soukromí jak hostům, tak hostitelům. Potřeba skladování (potravin, nářadí, zahradní techniky, popřípadě fotovoltaické energie) se projevuje také odpovídající velikostí dané části. Ložnicové rameno představuje nejklidnější část. Svým sousedstvím s terasou nabízí spojení vnitřní a venkovní lázeňské části – sauny a bazénu. Řazení provozů vrcholí v ložnici, která se nachází na úplném konci dispozice – s výhledem do lesní obory. .

Autoři projektu

Master Design s.r.o.

Jsme tým. Každý člen vyniká v něčem jiném a pouze díky úzké spolupráci všech lidí v týmu se nám daří navrhovat dokonalý domov.

Nabízíme komplexní služby od architektonické studie přes projektovou dokumentaci až po stavbu domu na klíč. Náš tým architektů, projektantů, designérů Vám pomůže s návrhem dokonalého domova.

Zakladatel, jednatel Jednám s klienty, dodavateli, starám se o bezproblémový průběh všech zakázek v Praze. Mám rád různorodost své práce a proto mě někdy potkáte v obleku v zasedačce a někdy zase ve špinavých montérkách na stavbě.

Zakladatel, jednatel Tvořím strategii fungování firmy, starám se o zakázky a klienty v Ostravě. Vždy se ráno těším do práce, protože nikdy netuším, co vše nového mi každý den přinese.

Spolumajitel, hlavní architekt Mám na starosti architekturu. Miluji navrhování staveb, ten proces, kdy příjde správný nápad nebo myšlenka, ze které se nakonce stane krásná stavba.

Spolumajitel, hlavní projektant Projektuji a starám se o ostatní projektanty ve firmě. Jak navrhnout správné řešení, aby to vypadalo a zároveň fungovalo? Tato otázka mě provází každý den zas a znova.

Tvoříme váš prostor společně

CZECH DECO TEAM, spolek / Za Mototechnou 615/37, 155 00 Praha 5
Korespondenční adresa: Karel Smejkal, Ph. D., Intl Assos AIA, Thákurova 7 (ČVUT), 166 29 Praha 6
IČ: 01238779, Spisová značka: L 25042 vedená u Městského soudu v Praze

+420 778 488 084 / kancelar@czechdecoteam.cz
 
Copyright © 2009-2022 CZECH DECO TEAM. All rights reserved.