ADR, s.r.o.

Bouda Černá Voda

O projektu

Bouda Černá Voda / CZ

Na místě vedle staré sjezdovky nedaleko hraničního přechodu Pomezní Boudy v Krkonoších byla postavena malá drobná horská chata pojmenovaná „Černá Voda“.
Původní vlekařskou stanici nahradila nová dřevostavba, která stojí při soutoku Kolbenova potoku a potoku Černá Voda, odkud pochází i název této horské boudy. Přáním vlastníka bylo navrhnout malou stavbu, která bude sloužit pro krátkodobé ubytování hostů majitele nedaleké horské chaty Tereza.
Jedná se o dřevostavbu s rozměry cca 5,3 x 5,6 m, ke které ještě přiléhá ocelová terasa o rozměrech cca 5,3 x 2,5 m. Dispozičně je domek rozdělen na vstupní zádveří, obytnou místnost s kuchyňským koutem a koupelnu s WC. V rámci obytné místnosti je nad zádveřím a koupelnou navržen prostor pro spaní, který je přístupný po schodišti z obytné místnosti. Ta je celá otevřena až do hřebene krovu a prostor pro spaní je oddělen ochrannou sítí.
Stavba stojí v poměrně prudkém severovýchodním svahu Pomezního hřebene, v těsné blízkosti potoka. Je založena na betonových sloupcích a celá nadzemní část stavby má dřevěnou konstrukci. Na střechu a boční fasády byl použit černý hliníkový plech, zbylé dvě štítové stěny jsou obloženy dřevěnými prkny natřenými černou barvou. Bouda stojí samostatně na horské louce stranou hlavní zástavby obce Horní Malá Úpa. Je obklopena vzrostlými stromy a křovinami, které lemují Kolbenův potok. Při pohledu z velkého rohového okna je pěkný výhled do údolí říčky Malé Úpy a okolní krajiny, ale také na vrchol nejvyšší české hory Sněžky.


Černá Voda mountain lodge / EN

Černá Voda, a small mountain lodge, is situated next to the “old” ski run near the Pomezní Boudy border checkpoint in the Krkonoše mountains.
The original lower ski-lift station was replaced with a new wooden structure on the confluence of Kolben and Černá Voda streams, the latter of which the chalet is named after. The owner’s wish was to have a small structure to serve as a lodge for short-term guests of the owner of the nearby Tereza mountain chalet.
The mountain lodge is a wooden structure of approximately 5.3 x 5.6 m, with an adjacent steel structure terrace of approximately 5.3 x 2.5 m. The lodge has a hallway, living room with kitchen facilities, bathroom and a toilet. The sleeping space spans the upper level of a part of the living room and the vestibule, and is accessible via a staircase from the living room. The living room has an open ceiling with exposed rafters; the sleeping space is under protective netting.
The mountain lodge is wedged into a steep north-east facing slope of Pomezní hřeben, right next to a stream. The foundations are concrete piers, and the above-ground structure is made of wood. The roof and the side façade is blackened aluminium sheet metal, while the gable walls are clad with blackened wood. The mountain lodge stands alone on a mountain meadow, away from the village of Horní Malá Úpa; it is surrounded by grown trees and shrubs which line the Kolben stream. The large corner window affords a beautiful view of the Malá Úpa river and the surrounding landscape, under the dominant Sněžka peak, the highest mountain in the Czech Republic.

Autoři projektu

SPOJME SE

Rádi vám poradíme / Konzultujte s námi / Ptejte se

ADR, s.r.o.

Telefon: Zobrazit telefon

Email: Zobrazit email